Vzdelávajme sa! Časť 1. – Zúrivé vzdelávanie

Rád sa vzdelávaš no na čítanie kníh, rozsiahlych článkov či štúdii jednoducho nemáš čas a keď si ho už aj nájdeš, tak nevieš kde začať?

V prípade, že tomu tak je, si určite prečítaj tento krátky rozhovor s Luciou Kelnarovou, ktorá je spoluzakladateľka vzdelávacieho projektu Zúrivé Vzdelávanie, aby si sa aj ty mohol už čoskoro zúrivo a efektívne vzdelávať.Zurive vzdelavanie logo

Ahoj Luc, hneď na úvod musím povedať, že už len názov vášho projektu Zúrivé Vzdelávanie ma zaujal. Kto sa za ním skrýva a ako vznikol?

„Projekt Zúrivé Vzdelávanie sme vymysleli traja: Jakub Slámka, Matej Vallo a ja. Spoznali sme sa v neziskovej organizácii AIESEC a tam sme zistili, že máme podobné názory a pohľady na svet a že máme radi komunitu, ktorá je vzdelaná, ktorá má rada výzvy, ktorá sa rada učí a neustále na sebe pracuje. Takáto komunita nám potom, ako sme vyšli z organizácie začala chýbať a aj to bol jeden z dôvodov, pre ktorý sme sa rozhodli zorganizovať projekt Zúrivé Vzdelávanie. Aby sme sa znovu mohli stretávať s ľuďmi, ktorí zmýšľajú podobne ako my a mohli sa tak podieľať na budovaní aktívnej a vzdelanej komunity.

Prvotný nápad však vznikol, keď som písala diplomovku a potrebovala si prečítať knihu Lean Startup od Erica Riesa. Nemala som na to však čas a nebola som si istá, či informácie z tejto knihy budú pre moju diplomovku užitočné. Preto som poprosila Mateja, či by si knihu prečítal za mňa. Ten to zobral ako výzvu a sľúbil, že mi z nej spraví prednášku. Keď už ju mal prečítanú prišiel za mnou a Kubom, lebo zhodou okolností sa o túto knihu zaujímal aj on, a navrhol nám, že keď už strávil 15 hodín čítaním tejto knihy a má to naučiť nás dvoch, tak prečo rovno nepozvať viac ľudí, pre ktorých by to mohlo byť užitočné. No a takto vznikla myšlienka prvého eventu Zúrivého vzdelávania.”

Zurive vzdelavanie 3

Čo je cieľom tohto projektu?

„Cieľom je budovať komunitu ľudí, ktorá sa rada pravidelne a efektívne vzdeláva. Je určená pre všetkých, ktorí sa radi učia nové veci a radi spoznávajú nových  ľudí.  Venujeme sa aktuálnym témam, ktoré zaujímajú širokú verejnosť, ale veľa organizácií sa im nevenuje. Ako príklad by som uviedla crowdfunding, Lean Startup! alebo ako zarábať online.”

Pre koho je Zúrivé Vzdelávanie určené?

„Naša cieľová skupina, teraz ma všetci marketéri budú nenávidieť (smiech), sú všetci, ktorí sa chcú vzdelávať. Ako sa ukázalo, našou cieľovou skupinou nie sú iba mladí ľudia, pretože na posledných eventoch sme mali aj ľudí, ktorí mali 40-50 rokov a aj oni sami sa vyjadrili, že to pre nich bolo veľmi prínosné. Takže sú naozaj vítaní všetci, ktorí sa chcú naučiť niečo nové.”

Zurive vzdelavanie 1

Prečo by som sa mal takéhoto eventu zúčastniť a koľko ma to bude stáť?

„Úplne zjednodušene: pretože ušetríš čas a peniaze. Poznatky, ktoré by si samovzdelávaním nadobudol za 20 až 30 hodín, ti my podáme zrozumiteľnou formou v logickej štruktúre za hodinu a pol.  Navyše budeš mať možnosť spýtať sa ak niečomu nerozumieš a po skončení prednášky máš možnosť podiskutovať a spoznať sa s ostatnými účastníkmi eventu, vrátane prednášajúcich.”

Čo plánujete do budúcnosti?

„Posledný event bol 18.mája o tom, ako zarábať cash online. Tento event bol pre nás takým pomyselným  míľnikom a veľkým úspechom, pretože sa ho zúčastnilo 40 ľudí. Teda návštevnosť našich eventov má neustále stúpajúcu tendenciu, čomu sa veľmi tešíme.

Zurive vzdelavanie 2

Momentálne by sme sa radi ustálili na aspoň jednom evente mesačne a naďalej budovali komunitu. Okrem toho pracujeme na možnostiach hlbšieho vzdelávania v rámci vybraných tém formou seminárov a workshopov.

Najbližšie podujatie bude zamerané na prezentačné zručnosti, či už samého seba, svojho projektu alebo čohokoľvek iného. Veríme, že odprezentovať seba dobrým spôsobom je základ úspechu, či už v škole, v práci alebo v biznise. Je to zároveň zručnosť, takže sa to vie každý naučiť. Viac informácii môžeš nájsť na našom Facebooku.

Držím teda palce, ďakujem za rozhovor.

„My tiež.”

Na záver by som rád povedal, že som sám bol účastníkom jedného zo Zúrivých eventov a bol som veľmi milo prekvapený atmosférou, kvalitou a spôsobom, akým boli informácie podané.

Určite vrelo odporúčam všetkým, ktorí sa chcú naučiť niečo nové alebo získať prehľad o aktuálnom dianí a príležitostiach, ktoré majú k dispozícii.

O autorovi

Autor Jakub Pajan je zapojený do projektu Mladiinfo Ambassador. Toto je jeho prvý článok z plánovanej série zameranej na zviditeľnenie rôznych vzdelávacích príležitostí pre mladých.