Na týždeň novinárom na Raise your V.O.I.C.E 0.2


Warning: Illegal string offset 'alt' in /data/b/0/b0ee0fe2-326d-45df-9646-1b06b3e8321c/mladiinfo.sk/sub/old/wp-content/themes/swift/lib/functions/display.php on line 731

Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /data/b/0/b0ee0fe2-326d-45df-9646-1b06b3e8321c/mladiinfo.sk/sub/old/wp-content/themes/swift/lib/functions/display.php on line 731

“Na týždeň sa z nás stali amatérski žurnalisti. Mali sme možnosť naučiť sa, ako napísať dobrý článok, čo znamená “backpack journalism”, či ako spraviť tie najlepšie fotky.”

official_erasmus_plus_logo

V apríli sa v Bratislave stretlo 30 mladých ľudí z Chorvátska, Macedónska, Španielska, Talianska a Slovenska na Youth Exchange (mládežníckej výmene) s názvom Raise Your Voice 0.2. Tento projekt bol zameraný na marginalizované skupiny a spôsob, akým ich médiá prezentujú v zastúpených krajinách. Na týždeň sa z nás stali amatérski žurnalisti. Mali sme možnosť naučiť sa, ako napísať dobrý článok, čo znamená “backpack journalism”, či ako spraviť tie najlepšie fotky.

IMG_5107

Cieľom projektu bolo okrem iného aj vytvoriť články o minoritách. Boli sme rozdelení do šiestich skupín a každá skupina mala na starosť jednu z minorít. Finálny produkt malo byť video, reportáž či interview.

IMG_0740

Program bol nabitý každý deň. Stihli sme navštíviť Nové Zámky a NGO Tandem v Komárne, kde pracovali dve skupiny v teréne a snažili sa zachytiť realitu spolunažívania Maďarov a Slovákov. Návštevou nás poctil aj slovenský LGBT aktivista Robert Furiel, ktorý mnohým ukázal, že “sex” a “gender” nie je to isté. Na fakulte architektúry sme navštívili študentov s hendikepom, ktorí nám povedali o ich projektoch a plánoch do budúcnosti a ubezpečili nás, že žijú plnohodnotný život a nemusíme ich ľutovať. V nevládnej organizácii Vagus sme navštívili ľudí, ktorí sa ocitli na ulici a snažia sa integrovať späť do spoločnosti.

IMG_6587

Aj napriek vyčerpávajúcemu programu sme si našli čas aj na zábavu. Absolvovali sme národno-tématické večery každej zo zúčastnených krajín. Jeden deň sme plnili zábavné úlohy po Bratislave a tým ju mnohí lepšie spoznali.

IMG_5204

Posledný deň sa nikomu nechcelo odísť a niet sa čomu čudovať. Už počas tak krátkej doby, ako je jeden týždeň, sme si vytvorili úprimné priateľstvá. Spájal nás záujem niečo zmeniť a niečo nové sa naučiť.

IMG_7060

Odišli sme s odbúranými predsudkami a dobrým pocitom, že našimi žurnalistickými výtvormi sme sa pokúsili zvýšiť hlas tým, ktorí v médiach zväčša veľa miesta nedostávajú.

 

Autor: Miroslava Filová, účastníčka Raise Your Voice 0.2

official_erasmus_plus_logoFinancované z prostriedkov EÚ v rámci programu Erasmus+.